Interviews

click here to view by date
click here to view by surname

24 - Kiefer Sutherland (Jack Bauer)
24 - Paul Blackthorne (Stephen Saunders)
24 - Reiko Aylesworth (Michelle Dessler)
24 - Sarah Clarke (Nina Myers)
24 - Howard Gordon (executive producer/writer)
24 - Xander Berkeley (George Mason)
Aeon Flux - Peter Chung (creator/director)
Alias - Jennifer Garner (Sydney A. Bristow)
Alien Vs. Predator - Tom Woodruff, Jr. & Alec Gillis (Creature Effects)
American Pie - The Wedding: Alyson Hannigan (Michelle Flaherty)
Angel - Vincent Kartheiser (Connor)
Angel - Andy Hallett (Lorne)
Angel - Mark Lutz (Groosalugg)
Angry Kid - Darren Walsh (writer/director)
Arrogant Pixel - Ben Simpson (Founder)
Assassin's Creed Revelations - Lorne Balfe (composer)
Assassin's Creed Unity: Dead Kings - Cris Velasco (composer)
Big Finish Productions - John Ainsworth (producer/director)
BioShock: Infinite - Garry Schyman (composer)
Broken Saints - Brooke Burgess (Writer / Director)
Buffy the Vampire Slayer - Adam Busch (Warren)
Buffy the Vampire Slayer - Clare Kramer (Glory)
Buffy the Vampire Slayer - Danny Strong (Jonathan)
Buffy the Vampire Slayer - Tom Lenk (Andrew)
Chaw - Jung-won Shin (Director)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader - David Arnold (composer)
City of Bones - Cassandra Clare (author)
CSI - Marg Helgenberger (Catherine Willows)
Cyxork 7 - Andreas Kossak (Co-Writer / Producer)
Cyxork 7 - John Huff (Co-Writer / Director)
Cyxork 7 - Roberto Bacalski (Clever Bill Emory)
Daredevil - Gary Foster (producer)
Dark Horse Digital - Dave Marshall (editor)
Dead End - Jean-Baptiste Andrea (co-writer/director)
Dead Space 3 - James Hannigan (co-composer)
Deathwatch - Michael J Bassett (writer/director)
Defiance - Stephanie Leonidas (Irisa Nyira)
Dirk Gently's Holistic Detective Agency - Dirk Maggs Director
Dirk Gently's Holistic Detective Agency - Sue Adams and James Thrift (Douglas Adams's sister and half-brother)
Doctor Who - Tom Baker (The Doctor)
Doctor Who: Earthshock - Stradling (DVD documentary producer)
Dollhouse - Eliza Dushku (Echo)
Doom - Karl Urban (John Grimm)
Elstree 1976 - Jon Spira (Director)
Enterprise - Scott Bakula (Captain Archer)
The Ephemera - Neil Williamson (author)
Equilibrium - Jim Vickers (stunt co-ordinator)
Eragon - Ed Speleers (Eragon)
Eragon - Michael McAlister (visual effects supervisor)
The Fall - Lee Pace (Roy)
Fighting Fantasy - Jonathan Green (Author)
Flash Gordon - Jonathon Lloyd Walker (Rankol)
Forbidden Planet - Nick Landau & Vivian Cheung (proprietors)
From Hell - Allen Hughes (co-director)
From Hell - Johnny Depp (Inspector Abberline)
Futurama - Leela & Amy Talk Men
Futurama - New York Robotic Organised Crime Syndicate
Futurama - David X. Cohen (executive producer)
Ghost of Mae Nak - Mark Duffield (Director)
Ginger Snaps - Katharine Isabelle (Ginger Fitzgerald)
Grimm - Jack Zipes (Fairy Tale Expert)
The Happening - M. Night Shyamalan (Director)
Have Sword Will Travel - Bobby Lento (Talon Hawk)
Hawk - Stuart Hancock (composer)
Heroes - Arian Pasdar (Nathan Petrelli)
Heroes - Ali Larter (Niki Sanders)
Heroes - Greg Grunberg (Matt Parkman)
Heroes - Jack Coleman (Noah Bennet)
Heroes - Masi Oka (Hiro Nakamura)
Heroes - Milo Ventimiglia (Peter Petrelli)
Heroes - Noah Gray-Cabey (Micah Sanders)
Heroes - Santiago Cabrera (Isaac)
Heroes - Tim Kring (executive producer)
The Hills Have Eyes - Alexandre Aja (director)
Hitchhiker's Guide to the Galaxy audio dramas - Dirk Maggs (Director)
Hole, The - Thora Birch (Liz)
Hulk - Ang Lee (director)
I, Robot - Will Smith (Del Spooner)
I, Robot - Alan Tudyk (Sonny)
Immortals - Brent Lambert (set designer)
Jeepers Creepers 2 - Ray Wise (Jack Taggart)
Jericho - Clive Barker (creator)
The Land That Time Forgot - Kevin Connor (Director)
The League of Extraordinary Gentlemen
- Tony Curran (Rodney Skinner - an invisible man)

The League of Extraordinary Gentlemen - Peta Wilson (Mina Harker)
LEGO Harry Potter - Loz Doyle (Producer, TT Games)
Life - Tom Debenham (co-visual effects supervisor)
Lost Girl - Anna Silk (Bo)
Lost in Space - Angela Cartwright (Penny Robinson)
Martyrs - Pascal Laugier (Director / Writer)
Minority Report - Alex McDowell (production designer)
Minority Report - John Underkoffler (science and technology advisor)
Mothman Prophesies, The - John Keel (author)
Mothman Prophesies, The - Richard Gere (John Klein)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor - Rob Cohen (Director)
Night of the Comet - Catherine Mary Stewart (Regina)
Orizon: The Flame of the White Sun - Mario Routi (author)
Overlord: Raising Hell - Rhianna Pratchett (Writer)
Planet Terror - Robert Rodriguez (Writer/Director)
Planet Terror - Rose McGowan (Cherry)
Point Pleasant - Elisabeth Harnois (Christina Nickson)
Product Enterprises - Stephen Walker (managing director)
The Pyramid - Grégory Levasseur (Director)
Red Dwarf - Danny John-Jules (The Cat)
Red Dwarf - Mac McDonald (Captain Hollister)
Reeker - Michael Ironside (Henry)
The Ring - Hans Zimmer (Composer)
The Rocky Horror Picture Show - Patricia Quinn (Magenta)
Rogue One: A Star Wars Story - Doug Chiang (production designer)
Satanic - Todd Haberman (composer)
Saw IV - Tobin Bell (Jigsaw/John)
Serenity - Adam Baldwin (Jayne)
Serenity - Joss Whedon (creator/director)
Serenity - Nathan Fillion (Captain Malcolm Reynolds)
Serenity - Summer Glau (River)
Sleeping Dogs - Bobcat Goldthwait (writer / director)
Species - Natasha Henstridge (Sil)
Spectres - Phil Leirness (Director)
Splinter - Toby Wilkins (Director)
Star Trek - James Doohan (Montgomery 'Scotty' Scott)
Star Trek - Walter Koenig (Pavel Chekov)
Star Trek - Alice Krige (Borg Queen) - 2006
Star Trek - Alice Krige (Borg Queen) - 2002
Star Trek: Deep Space Nine - Chase Masterson (Leeta)
Star Trek: Deep Space Nine - Andrew Robinson (Elim Garak)
Star Trek: Insurrection - Jonathan Frakes (Willam T. Riker/Director)
Star Trek: Voyager - Robert Picardo (The Doctor)
The Star Wars movies - Anthony Daniels (C3PO)
The Star Wars movies - Dave Prowse (Darth Vader)
The Star Wars movies - Dennis Muren (visual effects supervisor)
The Star Wars movies - George Lucas (creator/director)
The Star Wars movies - Warwick Davis (Wicket the Ewok and other characters)
The Star Wars movies - Yoda
Star Wars: Attack of the Clones - Van Ling (DVD Producer)
Star Wars: Clone Wars - Genndy Tartakovsky (Writer/Director)
Star Wars: Elstree 1976 - Jon Spira (Director)
Star Wars: The Phantom Menace - Van Ling (DVD Producer)
Star Wars: Revenge of the Sith - Hayden Christensen (Anakin Skywalker)
Star Wars: Rogue One - Doug Chiang (production designer)
Stardust - Charlie Cox (Tristan)
Stargate: Atlantis - Paul McGillion (Dr. Carson Beckett)
Stargate: Atlantis - Torri Higginson (Dr. Elizabeth Weir)
Stargate SG-1 - Christopher Judge (Teal'c)
Stargate SG-1 - Richard Dean Anderson (Colonel Jack O'Neill)
Stargate SG-1 - Amanda Tapping (Major Samantha Carter)
Starship Troopers 3: Marauder - Casper Van Dien (Johnny Rico)
Sunshine - Dr. Brian Cox (science consultant)
Tank Girl - Alan Martin (Writer)
Telos Publishing - David J Howe (Publisher)
Thunderbirds etc - Gerry Anderson (creator)
Thunderpants - Pete Hewitt (Director)
Timeslip - Spencer Banks (Simon Randall) Timeslip
Tomb Raider - Simon West (Director)
Transformers - Josh Duhamel (Captain Lennox)
Transformers - Megan Fox (Mikaela Banes)
Transformers - Michael Bay (director)
Transformers - Simon Furman (Comic Book Writer)
Transformers: Dark of the Moon - Scott Farrar (Visual Effects Supervisor)
Treehouse - Michael Bartlett (Director)
The Triangle - Eric Stoltz (Howard Thomas)
UFO - Ed Bishop (Ed Straker)
Underworld: Blood Wars - James McQuaide (executive producer / VFX supervisor)
Various - Ali Cook (Magician / Actor)
Various - Dennis Muren (visual effects supervisor)
Various - John Carpenter (Director)
Various - Keith R.A. DeCandido (author)
Various - Olivier Deriviere (Composer)
Various - Peter Weller
Various - Robert Carlyle
Various - Tyler Bates (Composer)
Various - Warren Ellis (Writer)
Various - William Dufris (Voice Actor)
Vivid Imaginations - Chris Jones (Marketing Manager)
The X-Files - Dean Haglund (Ringo Langly)
The X-Files - Robert K Ressler (criminologist)
X-Men 2 - Mike Fink (Visual Effects Supervisor)
X-Men: The Last Stand - Halle Berry (Storm)
X-Men: The Last Stand - Hugh Jackman (Wolverine)
X-Men: The Last Stand - Ian McKellen (Magneto)
X-Men: The Last Stand - Rebecca Romijn (Mystique)
XCOM 2 - Tim Wynn (composer)

click here to view by date
click here to view by surname