Interviews

click here to view by date
click here to view by show

Adams, Sue (Douglas Adams's sister) - Dirk Gently's Holistic Detective Agency
Ainsworth, John (producer/director) - Big Finish Productions
Aja, Alexandre (director) - The Hills Have Eyes
Anderson, Gerry (Thunderbirds etc)
Anderson, Richard Dean (Colonel Jack O'Neill) - Stargate SG-1
Andrea, Jean-Baptiste (co-writer/director) - Dead End
Arnold, David (composer): The Voyage of the Dawn Treader
Aylesworth, Reiko (Michelle Dessler) - 24
Bacalski, Roberto (Clever Bill Emory) - Cyxork 7
Baker, Tom (The Doctor) - Doctor Who
Bakula, Scott (Captain Archer) - Enterprise
Baldwin, Adam (Jayne) - Serenity
Balfe, Lorne (composer) - Assassin's Creed Revelations
Banks, Spencer (Simon Randall) - Timeslip
Barker, Clive (creator) - Jericho
Bartlett, Michael (Director) - Treehouse
Bassett, Michael J (writer/director) - Deathwatch
Bates, Tyler (Composer)
Bay, Michael (director) - Transformers
Bell, Tobin (Jigsaw/John) - Saw IV
Berkeley, Xander (George Mason) - 24
Berry, Halle (Storm) - X-Men: The Last Stand
Birch, Thora (Liz) - The Hole
Bishop, Ed (Ed Straker) - UFO
Blackthorne, Paul (Stephen Saunders) - 24
Burgess, Brooke (Writer / Director) - Broken Saints
Busch, Adam (Warren) - Buffy the Vampire Slayer
Cabrera, Santiago (Isaac) - Heroes
Carlyle, Robert - Various
Carpenter, John (Director) - Various
Cartwright, Angela (Penny Robinson) - Lost in Space
Cheung, Vivian & Landau, Nick & (proprietors) - Forbidden Planet
Christensen, Hayden (Anakin Skywalker) - Star Wars: Revenge of the Sith
Chung, Peter (creator/director) - Aeon Flux
Clare, Cassandra (author) - City of Bones
Clarke, Sarah (Nina Myers) - 24
Cohen, David X. (executive producer) - Futurama
Cohen, Rob (Director) - The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
Coleman, Jack (Noah Bennet) - Heroes
Connor, Kevin (Director) - The Land That Time Forgot
Cook, Ali (Magician / Actor)
Cox, Brian, Dr (science consultant) - Sunshine
Cox, Charlie (Tristan) - Stardust
Curran, Tony (Rodney Skinner - an invisible man)
- The League of Extraordinary Gentlemen

Daniels, Anthony (C3PO)- The Star Wars movies
Davis, Warwick (Wicket the Ewok and other characters) - The Star Wars movies
DeCandido, Keith R.A. (author) - Various
Depp, Johnny (Inspector Abberline) - From Hell
Deriviere, Oliver (Composer)
Doohan, James (Montgomery 'Scotty' Scott) - Star Trek
Doyle, Loz (Producer, TT Games) - LEGO Harry Potter
Duffield, Mark (Director) - Ghost of Mae Nak
Dufris, William (voice actor) - Various
Duhamel, Josh (Captain Lennox) - Transformers
Dushku, Eliza (Echo) - Dollhouse
Ellis, Warren (writer) - Various
Farrar, Scott (Visual Effects Supervisor) - Transformers: Dark of the Moon
Fillion, Nathan (Captain Malcolm Reynolds) - Serenity
Fink, Mike (visual effects supervisor) - X-Men 2
Foster, Gary (producer) - Daredevil
Fox, Megan (Mikaela Banes) - Transformers
Frakes, Jonathan (Willam T. Riker/Director) - Star Trek: Insurrection
Furman, Simon (Comic Book Writer) - Transformers
Garner, Jennifer (Sydney A. Bristow) - Alias
Gere, Richard (John Klein) - The Mothman Prophesies
Gillis, Alec & Woodruff, Jr, Tom (Creature Effects) - Alien Vs. Predator
Glau, Summer (River) - Serenity
Goldthwait, Bobcat (writer / director) - Sleeping Dogs
Gordon, Howard (executive producer/writer) - 24
Gray-Cabey, Noah (Micah Sanders) - Heroes
Green, Jonathan (Author) - Fighting Fantasy
Grunberg, Greg (Matt Parkman) - Heroes
Haberman, Todd (composer)
Haglund, Dean (Ringo Langly) - The X-Files
Hallett, Andy (Lorne) - Angel
Hancock, Stuart (composer) - Hawk
Hannigan, Alyson (Michelle Flaherty) - American Pie - The Wedding
Hannigan, James (co-composer) - Dead Space 3
Harnois, Elisabeth (Christina Nickson) - Point Pleasant
Helgenberger, Marg (Catherine Willows) - CSI
Henstridge, Natasha (Sil) - Species
Hewitt. Pete (director) - Thunderpants
Higginson, Torri (Dr. Elizabeth Weir) - Stargate: Atlantis
Howe, David J (publisher) - Telos Publishing
Huff, John (co-writer / director) - Cyxork 7
Hughes, Allen (co-director) - From Hell
Ironside, Michael (Henry) - Reeker
Isabelle, Katharine (Ginger Fitzgerald) - Ginger Snaps
Jackman, Hugh (Wolverine) - X-Men: The Last Stand
John-Jules, Danny (The Cat) - Red Dwarf
Jones, Chris (marketing manager) - Vivid Imaginations
Judge, Christopher (Teal'c) - Stargate SG-1
Kartheiser, Vincent (Connor) - Angel
Keel, John (Author) - The Mothman Prophesies
Koenig, Walter (Pavel Chekov) - Star Trek
Kossak, Andreas (Co-Writer / Producer) - Cyxork 7
Kramer, Clare (Glory) - Buffy the Vampire Slayer
Krige Alice (Borg Queen) - Star Trek (2006)
Krige, Alice (Borg Queen) - Star Trek (2002)
Kring, Tim (executive producer) - Heroes
Lambert, Brent (set designer) - Immortals
Landau, Nick & Cheung, Vivian (Proprietors) - Forbidden Planet
Larter, Ali (Niki Sanders) - Heroes
Laugier, Pascal (Director / Writer) - Martyrs
Lee, Ang (Director) - Hulk
Leela & Amy Talk Men - Futurama
Leirness, Phil (Director) - Spectres
Lenk, Tom (Andrew) - Buffy the Vampire Slayer
Lento, Bobby (Talon Hawk) - Have Sword Will Travel
Leonidas, Stephanie (Irisa Nyira) - Defiance
Levasseur, Grégory (Director) - The Pyramid
Ling, Van (DVD Producer - Star Wars: Attack of the Clones
Ling, Van (DVD Producer) - Star Wars: The Phantom Menace
Lucas, George (creator/director) The Star Wars movies
Lutz, Mark (Groosalugg) - Angel
McAlister, Michael (visual effects supervisor) - Eragon
McDonald, Mac (Captain Hollister) - Red Dwarf
McDowell, Alex (Production Designer) - Minority Report
McGillion, Paul (Dr. Carson Beckett) - Stargate: Atlantis
McGowan, Rose (Cherry) - Planet Terror
Ian McKellen (Magneto) - X-Men: The Last Stand
Maggs, Dirk (Director) - Dirk Gently's Holistic Detective Agency
Maggs, Dirk (Director) - Hitchhiker's Guide to the Galaxy audio dramas
Marshall, Dave (editor) - Dark Horse Digital
Martin, Alan (Writer) - Tank Girl
Masterson, Chase (Leeta) - Star Trek: Deep Space Nine
Meaney, Colm (Miles O'Brien) - Star Trek
Muren, Dennis (visual effects supervisor) - The Star Wars movies
New York Robotic Organised Crime Syndicate - Futurama
Oka, Masi (Hiro Nakamura) - Heroes
Pace, Lee (Roy) - The Fall
Pasdar, Adrian (Nathan Petrelli) - Heroes
Picardo, Robert (The Doctor) - Star Trek: Voyager
Pratchett, Rhianna (Writer) - Overlord: Raising Hell
Prowse, Dave (Darth Vader) - The Star Wars movies
Quinn, Patricia (Magenta) - The Rocky Horror Picture Show
Ressler, Robert K (criminologist) - The X-Files
Robinson, Andrew (Elim Garak) - Star Trek: Deep Space Nine
Rodriguez, Robert (Writer/Director) - Planet Terror
Romijn, Rebecca (Mystique) - X-Men: The Last Stand
Routi, Mario (Author) - Orizon: The Flame of the White Sun
Schyman, Garry(composer) - BioShock: Infinite
Shin, Jung-won (Director) - Chaw
Shyamalan, M. Night (Director) - The Happening
Silk, Anna (Bo) - Lost Girl
Simpson, Ben (Founder) Arrogant Pixel
Smith, Will (Del Spooner) - I, Robot
Speleers, Ed (Eragon) - Eragon
Spira, Jon (Director) - Elstree 1976
Stewart, Catherine Mary (Regina) - Night of the Comet
Stoltz, Eric (Howard Thomas) - The Triangle
Stradling, Ed (DVD documentary producer) - Doctor Who: Earthshock
Strong, Danny (Jonathan) - Buffy the Vampire Slayer
Sutherland, Kiefer (Jack Bauer) - 24
Tapping, Amanda (Major Samantha Carter) - Stargate SG-1
Tartakovsky, Genndy (Writer/Director) - Star Wars: Clone Wars
Thrift, James (Douglas Adams's half-brother) - Dirk Gently's Holistic Detective Agency
Tudyk, Alan (Sonny) - I, Robot
Underkoffler, John (science and technology advisor) - Minority Report
Urban, Karl (John Grimm) - Doom
Van Dien, Casper (Johnny Rico) - Starship Troopers 3: Marauder
Velasco, Cris(composer) - Assassin's Creed Unity: Dead Kings
Ventimiglia, Milo (Peter Petrelli) - Heroes
Vickers, Jim (stunt co-ordinator) - Equilibrium
Walker, Jonathon Lloyd (Rankol) - Flash Gordon
Walker, Stephen (managing director) - Product Enterprises
Walsh, Darren (writer/director) - Angry Kid
Weller, Peter - Various
West, Simon (Director) - Tomb Raider
Whedon, Joss (creator/director) - Serenity
Wilkins, Toby (Director) - Splinter
Williamson, Neil (author) - The Ephemera
Wilson, Peta (Mina Harker) - The League of Extraordinary Gentlemen
Wise, Ray (Jack Taggart) - Jeepers Creepers 2
Woodruff, Tom, Jr & Gillis, Alec (Creature Effects) - Alien Vs. Predator
Wynn, Tim (composer) - XCOM 2
Yoda - The Star Wars movies
Zimmer, Hans (composer) - The Ring
Zipes, Jack (Fairy Tale Expert) - Grimm

click here to view by date
click here to view by show